Učenici Glazbene škole Karlovac, u sklopu projekta “Ususret 220-toj godišnjici Glazbene škole Karlovac”, posjetili su Državni arhiv u Karlovcu 15. siječnja 2024. godine, u pratnji profesorica Teodore Vlašić, prof. povijesti, Tereze Špralja, prof. povijesti glazbe i Vesne Živčić, prof. engleskog i njemačkog jezika. Ova glazbena institucija, koja slavi 220 godina postojanja, ističe se kao najstarija glazbena škola u Hrvatskoj i među najstarijima u Europi.
U Državnom arhivu Karlovac, naši iskusni djelatnici Antonio Bosio i Marija Jagunić, vodili su učenike kroz četiri etape arhivske pedagogije. Učenici su prvo ispunili zahtjeve za pristup gradivu, stekavši uvid u proceduru pristupanja arhivskom materijalu, korisno za njihovo buduće obrazovanje. Nakon toga, g. Bosio im je predstavio četiri originalna dokumenta iz ranog 19. stoljeća, povezana s počecima rada Glazbene škole. U najstarijem dokumentu iz 1805. radi se o narudžbi instrumenata za tek osnovanu glazbenu školu, po koje je prvi učitelj glazbe Franz Zihak išao čak u Beč.
Gđa Jagunić ih je provela kroz arhivska spremišta, naglašavajući važnost čuvanja pisane građe koja svjedoči o bogatoj povijesnoj baštini hrvatskog naroda. U konferencijskoj sali, g. Bosio je prezentirao originalne povelje i dokumente, uključujući povelju Josipa II., Statut grada Karlovca, povelju Marije Terezije te originalnu oporuku Dragojle Jarnević.
U restauratorskom odjelu, učenici su saznali o postupcima restauracije starih dokumenata, a restauratorica gđa Draženka Stepan ih je uputila u ovo važno područje.
Glazbena škola zahvalila je Državnom arhivu na srdačnom gostoprimstvu i uvidu u čuvanje arhivskog gradiva, izražavajući radost zbog daljnje suradnje između dviju ustanova, kojoj se i mi veselimo.
Foto: Glazbena škola Karlovac