FILM „NIT OD STO GODINA“ I PAMUČNA INDUSTRIJA DUGA RESA
FILM PREDSTAVLJAMO POVODOM MEĐUNARODNOG DANA ARHIVA
Film je vlasništvo Državnog arhiva u Karlovcu koji zadržava sva prava objavljivanja umnožavanja i predstavljanja filma.
Na slici Josip Jeruzalem, osnivač Kraljevske povlaštene zemaljske tvornice predenja i tkanja pamuka Duga Resa, kasnije Dioničkog društva domaće tvornice predenja i tkanja pamuka Duga Resa. Osoba po kojoj jedna od ulica koja vodi od „Pamučne“ prema željezničkom kolodvoru nosi naziv.
Duga Resa kao grad duguje svoj razvoj Pamučnoj Industriji. Bila je tek neznatno selo do čina kada je, 1884. godine, bečki trgovac Josip Jeruzalem kupio mlin na rijeci Mrežnici za 8000 austrijskih forinti. Od tog momenta počinje razvoj Duge Rese kao grada. Sagrađene su tvorničke zgrade, stambene zgrade za radnike a među ostalim i obdanište za djecu, inicijativom tvornice izgrađena je bolnica, otvoren poštanski ured i škola i osnovana gradska općina, odnosno Poglavarstvo Duge Rese, otvorena trgovina i izgrađeno kupalište za radnike i još podosta toga.
Tvornica je imala vlastiti izvor pogonske energije izgradnjom hidrocentrale, već 1884. godine, a kasnije je izgrađena i kalorična elektrana. Sva gradnja je začudno tekla vrlo brzo, pogotovo ako uzmemo u obzir tadašnje tehničke mogućnosti.
Godina početka rada tvornice je 1885. godina, 15 listopada. Tada je tvornica upisana u registar Trgovačkog suda u Ogulinu.
Arhivsko gradivo Poglavarstva Duge Rese nije sačuvano, ali je u dobroj mjeri sačuvano arhivsko gradivo Pamučne industrije, od Kraljevske povlaštene zemaljske tvornice predenja i tkanja pamuka do Pamučne industrije Duga Resa, dioničkog društva u stečaju. Gradivo je sadržajno raznoliko od poslovnih spisa, privatne korespondencije direktora tvornice, privatnih dokumenata, fotografija do projektne dokumentacije. Među najzanimljivijom i vrlo vrijednom ostavštinom je film: Nit od sto godina, snimljen povodom stote obljetnice postojanja tvornice 1985. godine. Film je snimljen na 16 mm vrpci u dužini od 270 metara i trajanju od 25 minuta. Digitaliziran je u Hrvatskom filmskom arhivu koji je sastavni dio Hrvatskog državnog arhiva. Vlasništvo je Državnog arhiva u Karlovcu.
Ovom prigodom povodom obilježavanja Međunarodnog Dana arhiva, predstavljamo navedenidokumentarni film NIT OD STO GODINA koji priča priču o stoljetnom postojanju tvornice, njenom razvoju, o Dugoj Resi, koji riječju i slikom dočarava jednu neprekinutu priču od sto godina. Film je profesionalno stvarani obrađen u studiju Jadran filma, iznimno je lijep, mnoge će dirnuti do suza, posebno one koji su zarađivali svoj „kruh“ u „Pamučnoj“ te njihovu djecu i djecu njihove djece. Sadržajno je vrijedan izvor lokalne povijesti i povijesti gospodarstva Hrvatske općenito.
U ovoj godini katastrofa i obilježavanja katastrofa u arhivama Hrvatske,asocijacija na propast Pamučne industrije Duga Resa jest KATASTROFA. Tvornica je bila među uspješnim tvornicama koja je osnovana za vrijeme Austro-ugarske, preživjela Prvi svjetski rat, Kraljevinu Jugoslaviju, Drugi svjetski rat, SFRJ, ali nije pretvorbu i privatizaciju u našoj Hrvatskoj.Tvornica je zapošljavala preko 4000 radnika, dakle bila izvor egzistencije generacija na širem Dugoreškom području, imala tržište, proizvodila vrlo kvalitetne i ekološki prihvatljive tkanine i konfekciju, izgradila grad Dugu Resu, propast tvornice je doista KATASTROFA.
Pored toga desetak godina nakon što su novi vlasnici preuzeli tvornicu, izgorjela je jedna tvornička zgrada, na svu sreću bez ljudskih žrtava.
Pisana ostavština, projektna dokumentacija, slikovni materijal kao i navedeni film pohranjeni su i arhivistički obrađeni u Državnom arhivu u Karlovcu. Od strane Državnog arhiva u Karlovcu objavljena su dva stručna rada vezana za Pamučnu industriju Dugu Resu, njeno gradivo, kao i osnovne elemente njene povijesti kao i jedan članak u časopisu „Svjetlo“.
Gradivo tvornice se potraživalo puno puta iz raznih aspekata i potreba. Istraživali su ga studenti arhitekture, osobe vezane za obnovu hidroelektrane, oni koje je zanimala graditeljska baština, one koje je zanimao povijesni aspekt tvornice. Gradivo su istražili bivši suvlasnici, dioničari tvornice. U ime gospođe LieseHaas, tada u dobi od 103 godine (koliko sam obavještena ona je živjela u SAD-u do svoje 106 godine života,), supruge bivšeg direktora i većinskog vlasnika Felixa Haasa, kojem se trag izgubio u II. svjetskom ratu, dolazio nam je istraživač dr. Heissenberger iz Austrije.
Nakon požara ponovo se potražuje građevinska dokumentacija. Nažalost sva projektna dokumentacija nije sačuvana zbog neodgovornosti pojedinaca koji su neovlašteno odnosili pojedino gradivo koristeći priliku odsustva arhivara u situaciji stečaja. Koristim ovu prigodu ZA MOLBU da pozovem pojedince ili ustanove koji posjeduje arhivsko gradivo Pamučne industrije Duga Resa, da ga predaju Državnom arhivu u Karlovcu. To je i zakonska obaveza.
O samoj tvornici pisali su sami tvorničari, prvo povodom 50 obljetnice postojanja 1935. godine, a kasnije povodom 100 obljetnice 1985. godine. Oba izdanja čuvaju se u Državnom arhivu u Karlovcu. Tom prigodom snimljen je i film koji prezentirano. Film je vlasništvo Državnog arhiva u Karlovcu sa svim pravima umnožavanja, distribucije kao i prikazivanja.
Ovom prigodom povodom proslave MEĐUNARODNOG DANA ARHIVA, koji obilježavamo svake godine 09. lipnja, prezentiramo film za široku javnost preko naših službenih internetskih stranica, a ovim kratkim osvrtom ujedno i najavom da slijedeće godine namjeravamo prikazati film u većem formatu na projektnom platnu u Državnom arhivu u Karlovcu uz prigodnu izložbu dokumentacije iz ostavštine Pamučne industrije Duga Resa.
Vjerujemo da će naši posjetitelji biti brojni, tu je preko 4000 tisuća ljudi radilo samo u jednoj generaciji.
Dobro došli na projekciju virtualnim putem na našim službenim stranicama a nadajmo se dogodine na projekciju, izložbu i druženje i u Državnom arhivu u Karlovcu.
Marica Basar, arhivist